Atrakcje Rzeszowa

Dlaczego Rzeszów warto odwiedzić? Stolica województwa podkarpackiego to nie tylko zabytki, muzea czy kościoły. Miasto nad rzeką Wisłok to świetne miejsce do pieszego zwiedzania. Jest położone w ładnym i ciekawym regionie oraz znajduje się niedaleko Roztocza, Beskidów czy Bieszczadów. Jeśli planujemy wczasy w tych rejonach kraju, warto poświecić 1-2 dni na wypoczynek, aby poczuć chociaż namiastkę galicyjskiego miasta. Jeśli nie chcemy się zatrzymywać na dłużej, nie będą nam potrzebne żadne noclegi, więc można wyruszyć w dalszą trasę nawet po szybkiej jednodniowej wycieczce.

Rynek

Klasyka turystyki polskiej i rzeszowskiej. Znajduje się tutaj wszystko, co w rynku znaleźć się powinno – ratusz, XIX-wieczne kamieniczki, studnia z zadaszeniem, pomnik Tadeusza Kościuszki oraz całe mnóstwo knajpek, kawiarni i restauracji, w których ceny powaliłby byka, słonia, a pewnie i tyranozaura. W zasadzie, biorąc pod uwagę ilość rozrywkowych lokali, to pewnie i stado tyranozaurów.

Rynek jest dobrym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania. To z rynku prowadzą drogi w inne ciekawe miejsca, jak m.in. Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli czy pobliski Pomnik Tadeusza Nalepy. Nader łatwo też jest znaleźć w pobliżu wiele hoteli (np. Ambasadorski, Hubertus, Grand Hotel, Bristol) czy w bardziej rozsądnych cenach miejsca na noclegi.

Rzeszowska Fontanna Multimedialna

Elektroniczna fontanna przy al. Lubomirskich. Obiekt składa się z około 1600 dysz oraz ponad 140 punktów świetlnych. Dzięki temu każdy pokaz zawiera w sobie elementy wodne, świetlne i dźwiękowe, wspomagane laserami i dekoracyjnym dymem. Szczególnie spektakularnie widowiska wyglądają w godzinach wieczornych. Fontanna jest jedną z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych pod względem technologicznym konstrukcji w Polsce, a nawet Europie, gdzie jest trzecią co do wielkości budowlą tego typu.

Niedaleko fontanny znajdują się Letni Pałac Lubomirskich, Wille secesyjne oraz Muzeum Diecezjalne.

Muzeum Dobranocek

Ponad 8500 eksponatów z dawnych bajek nie tylko polskiej produkcji. Obok kukiełek można obejrzeć zabawki, plakaty, zbiory filatelistyczne, scenariusze, opakowania, książki, figurki z modeliny czy np. reprodukcja sypialni Misia Uszatka naturalnych rozmiarów. Z pewnością wielu odwiedzających z rozrzewnieniem i sentymentem zwiedzi obiekt, wspominając swoje dzieciństwo i bohaterów popularnych bajek jak Gąska Balbinka, Bolek i Lolek, Przygody Misia Colargola, Plastusiowy pamiętnik, Miś Uszatek, Kolorowy świat Pacyka, Przygody Baltazara Gąbki, Jacek i Agatka, Pingwin Pik-Pok, Reksio i wiele wiele innych.

Wśród pamiątek znajdują się także postacie i motywy z bajek czeskich jak Przygody Rumcajsa czy Krecik oraz innych jak Smerfy. Możliwe, że częściej muzeum będzie ciekawsze dla dorosłych niż dzieci. Bajki można obejrzeć w specjalnej sali kinowej, natomiast w sklepiku można zakupić maskotki. Zdecydowanie muzeum jest warte odwiedzin, tym bardziej, że znajduje się blisko Rynku i innych atrakcji. Jeśli wyjeżdżamy na wczasy, warto odwiedzić to muzeum i wrócić do lat dzieciństwa.

Podziemna Trasa Turystyczna Rzeszowskie Piwnice – Rzeszowskie Piwnice

Zespół miejskich piwnic pod Rynkiem. Wejście do podziemi znajduje się w przy rzeszowskim Ratuszu. Miła atrakcja na bliższe poznanie miasta. Wycieczka nie jest długa, tra 3-4 kwadranse, a przewodnicy podają wiele ciekawostek. Trasę o długości 400 metrów zwiedza się w grupach.

Podziemia po generalnej przebudowie i zmianie nazwy na „Rzeszowskie Piwnice” mają zostać oddane do użytku w czerwcu 2021 r., ale data może ulec zmianie. Trasa ma składać się z 4 części. Pierwsza to przestrzeń na rzeszowskim rynku. Druga tuż pod ziemią ma tworzyć miejsce do organizacji wydarzeń. Stąd można przejść do piwnic, które po przebudowie staną się interaktywne. Turyści w grupach od 4 do 6 osób będą mogli wysłuchać opowieści narratorów. Wcielą się w nich osobistości związane z Rzeszowem i Rzeszowszczyzna jak Mikołaj Spytek Ligęza, Augustyn Lubomirski, Hieronim Stanisław Konarski Jan Pakosławic oraz Ignacy Łukasiewicz.

Zwiedzający będą mogli wziąć udział w w grze przypominającą komputerową grę fabularną. Ostatnia strefa ma się składać z 4 podziemnych pomieszczeń blisko wyjścia. Powstanie tam mediateka i Virtual Lab.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Mocna konstrukcja, dosłownie, w przenośni. Prawie 40-metrowy, monumentalny obiekt, który stał się najbardziej rozpoznawalną konstrukcją w całej Polsce. Wykonawcą był Marian Konieczny – rektor krakowskiej Akademii Stuk Pięknych i także autor pomnika warszawskiej Nike. Co ciekawe, pomnika nie wyłączono do rejestru zabytków, a oficjalnie należy do zakonu bernardynów.

Symbol Rzeszowa wita wszystkich wjeżdżających do miasta, więc nawet wyjeżdżając na wczasy w dalsze rejony Podkarpacia ,łatwo go zobaczyć. Pomnik stanowi rewelacyjny punkt nawigacyjny zarówno dla mieszkańców jako miejsce np. randek) i dla turystów. To nie jest miejsce, które się w Rzeszowie odwiedza, to miejsce które się zna. Sam pomnik podobnie jak i jego najbliższe otoczenie, nie jest atrakcyjny, nie ma też gdzie usiąść. Jednak w pobliżu znajdują się Ogrody Bernardyńskie, w których można odpocząć.

Rezerwat Przyrody Lisia Góra

Lisia Góra to wzgórze nad Wisłokiem. Rezerwat znajduje się poniżej zapory – Mostu Karpackiego – przy zalewie. Miejsce idealne na rekreację i rodzinny wypoczynek na łonie natury. Do spaceru zachęcają ścieżki pośród dębowego lasu. Dużo zieleni, plac zabaw dla maluchów, wypożyczalnia sprzętu wodnego. A wszystko to w zasięgu kilku minut jazdy samochodem od centrum.