Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój, położona w górach często jest mylona z Krynicą nad morzem, a właściwie na Mierzei Wiślanej, blisko granicy w Rosją (obwodem kaliningradzkim). Obie miejscowości mają długie tradycje jako ośrodki wypoczynkowe, warto je odwiedzić ze względu na walory przyrodnicze i liczne atrakcje dla turystów. Krynica górska jest dodatkowo ośrodkiem sanatoryjno-leczniczym, działającym cały rok. Są liczne możliwości aktywnego wypoczynku we wszystkich porach roku. Latem oferuje wycieczki w góry, spływy górskimi rzekami, zimą jest ośrodkiem narciarskim, zaś przez cały rok kusi licznymi trasami rowerowymi, wspaniałą przyrodą i leczniczym mikroklimatem.

Krynica-Zdrój położona jest w woj.małopolskim, w Beskidzie Sądeckim, na granicy z Beskidem Niskim. Beskidy to najmłodsze góry w Polsce, zbudowane ze skał osadowych: piaskowców, łupków, zlepieńców i margli. W pobliżu znajdują się inne uzdrowiska tj. Muszyna, Żegiestów-Zdrój, Piwniczna-Zdrój oraz znane miejscowości wypoczynkowe: Rytro, Wierchomla, Tylicz. Krynica leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Historia Krynicy-Zdrój jest długa, sięga 1547r., kiedy była wsią. Prawa miejskie uzyskała dopiero w 1911roku ale już od 1807r funkcjonowała jako kurort, z uwagi na odkryte tam cenne wody mineralne. Do rozwoju Krynicy przyczynił się ojciec polskiej balneologii, lekarz Józef Dietl. Krynickie lecznicze wody – Jan, Zuber i Słotwinka przyciągały licznych kuracjuszy z kraju i zagranicy. Woda Zuber swoją nazwę zawdzięcza geologowi Rudolfowi Zuber, który odkrył słynne źródło szczawy alkalicznej. Z Krynicą związany jest życiorys słynnego malarza prymitywisty Nikifora (żył w latach 1895-1968), który tam mieszkał i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Właściwie nazywał się Epifaniusz Drowniak, był pochodzenia łemkowskiego, żył w niedostatku malując tysiące obrazów za jedzenie lub drobne datki. Często malował na znalezionych opakowaniach lub deskach. Sławę zyskał dopiero pod koniec życia. Jako kryniczanin został upamiętniony pomnikiem, razem ze swoim przygarniętym psem.

Atrakcje Krynicy

Wczasy w Krynicy umożliwia bogata baza noclegowa, są tam noclegi na każdą kieszeń, od ekskluzywnych hoteli z basenami, poprzez liczne pensjonaty, domy wczasowe, sanatoria i pokoje gościnne. Noclegi w Krynicy-Zdrój dają możliwość poznania tego wyjątkowego miasta i okolicy. Zachowało się na szczęście dużo zabytkowej zabudowy drewnianej, z Willą Romanówką, gdzie mieści się Muzeum Nikifora.

Jeśli wypoczywa się z dziećmi, warto odwiedzić Muzeum Zabawek. Zgromadzono tam 3 000 eksponatów, od starożytności do lat 80-tych XXw. Dla dzieci wybudowano również zjeżdżalnie rynnowe, pontonowe oraz park linowy. Wypoczynek w Krynicy może również urozmaicić sankostrada długości 950m, po której zjeżdża się w dwuosobowych wózkach. Czas zjazdu to ok. 2 min. Amatorzy sportu mogą skorzystać z całorocznego lodowiska.

Oprócz miejscowego deptaka, pijalni wód mineralnych czy tężni, popularnym miejscem spacerów podczas wczasów w Krynicy jest Góra Parkowa (742m n.p.m). Prowadzi na nią również, wybudowana już w 1937r, pierwsza w Polsce kolej linowo – terenowa. Krynica posiada również kolej gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114m). Zimą jest tam czynnych 7 tras narciarskich, z wyciągami orczykowymi. Trasy są oświetlone i naśnieżane w miarę potrzeby. Wiele osób planuje wypoczynek w Krynicy na przełomie sierpnia i września, kiedy odbywa się Festiwal J. Kiepury. Festiwal odbywa się od 1967r. Wieloletnim jego dyrektorem był niezapomniany Bogusław Kaczyński. Inną atrakcją muzyczną jest Międzynarodowy Festiwal Gitarowy.

Jak widać, w Krynicy nie sposób się nudzić, każdy znajdzie coś dla siebie.